Az elmúlt évtizedben Magyarország több régiójában alapvetően változtak meg a bronzkori települési hálózatokról, struktúrákról alkotott ismereteink. A korábbi kutatások elsősorban a központi településeken előkerült házakat vizsgálták, ezért fontosnak tartottuk a települési központok környezetében elhelyezkedő külső telepek gazdasági és társadalmi életének felderítését.
A bronzkor első ezer évének településtörténeti sajátosságait és ennek átalakulását több, mikrorégióban elemezzük, az elemzésbe immár beépítve a Lendület Mobilitás Kutatócsoport mikrorégiós mintaterületeinek utóbbi években végzett kutatásait is. A régiókban a rendelkezésre álló lehetőségekhez mérten többszintű lelőhelyfelderítést folytatunk: extenzív és intenzív terepbejárás, geofizikai felmérés, légi- és drónfelvételek, talajtani, valamint környezetrégészeti kutatások segítségével.
Bronzkori mikrorégiós projektek Magyarországon (feketével jelölve), és a Lendület Mobilitás Kutatócsoport mintaterületei (pirossal jelölve)
Magyarországi bronzkori (Kr. e. 2500–1500) mikroregionális települési hálózatok tematikus adatbázis
A projektben az eddig elvégzett vizsgálatok eredményei fontos szerepet játszanak Magyarországi bronzkori (Kr. e. 2500–1500) mikroregionális települési hálózatok tematikus adatbázis felépítésének megtervezésében és optimalizálásában is. Az adatállomány hosszútávú megőrzése érdekében annak digitális adatbázisba való gyűjtése és elemzése során az egyes régiók lelőhelyhálózatait, azok idő- és térbeli dinamikáját figyelembe véve megtelepedési modellek jöhetnek létre, amelyekkel a kutatás közelebb juthat az őskori társadalmi–gazdasági viszonyok rekonstruálásához.
Kakucs-Turján mögött település magnetometers felmérése (Jaeger et al. 2018)
A településhierarchia és a térszervezés tágabb összefüggéseit, publikált adatokra alapozva Kárpát-medencei szinten is vizsgálni tervezzük. A nagyobb regionális, szupraregionális struktúrák, központi helyek azonosítását a projekt keretében vizsgált régiók településhálózatának elemzéséből levont következtetéseket is hasznosítva, kiválasztott indikátorok alapján kívánjuk elvégezni. A korszak ilyen módon azonosított, különböző szintű központi funkciót ellátó településeinek hálózata nemcsak a projektben vizsgált régiók szerepének pontosabb értélmezését segítheti, hanem az aktívan használt nyersanyagforrások azonosításában, a nyersanyagok kereskedelmének vizsgálatában, valamint a hosszútávú, diakrón elemzésekben is hasznosulhat.
Budajenő-Hegyi-szántók területéről indított láthatósági elemzés (Szabó 2023)