Kutatócsoportunkról adott hírt a National Geographic júniusi száma

A National Geographic Magyarország internetes portálon az elmúlt években több alkalommal olvashattak az érdeklődők az MTA Lendület programjának támogatásával 2015 óta működő MTA–BTK Lendület Mobilitás Kutatócsoport munkájáról (lásd itt és itt és itt). Nemrégiben a magazin nyomtatott változatának júniusi száma adott hírt a Lendület haladó kategóriában megalakult MTA–BTK Lendület Bázis Kutatócsoport céljairól (részletesen lásd az MTA honlapján a Lendületesek sorozatban közzétett interjúban). A magazinhír illusztrációjaként a mai Balatonakali határában Kr. e. 1950–1900 között eltemetett főnökről készült rekonstrukciónk szolgált. Utóbbi elkészítéséhez hozzájárultak a főnök sírjából feltárt leletek és emberi maradványok vizsgálati eredményeiről és a korszakban jellemző viseletről összegyűjtött adataink.

IMG_20240725_134621_1_2 másolat

A National Geographic 2024. júniusi számának címlapja és a balatonakali főnök viseletének lehetséges rekonstrukciója (grafika: Ringeisen Dávid)

Érdekesség, hogy a kutatócsoportunkról szóló hírt néhány oldallal követve a magazin rövid cikkben foglalkozik egy a balatonakali főnök korával majdnem egy időben, a Kr. e. 1700-as években lejegyzett babiloni ékírásos szöveggel. A világ első panaszleveleként a Guinness Rekordok Könyvébe is bekerült felirat az egykori Ur városában látott napvilágot. A ma a British Múzeumban őrzött agyagtábla egy elégedetlen vásárló kifogásait őrizte meg, aki szerint a babiloni kereskedő, Éa-nászir silány minőségű rezet adott el.

Kutatásaink eredményei azt bizonyítják, hogy a balatonakali főnök hatalmánál fogva a korabeli Európa egyik legjobb rézlelőhelyéről, nagy valószínűséggel a mai Szepes–Gömöri- vagy másnéven Szlovák-érchegység területéről szerezte be fegyvereinek és ékszerének közel egy kilogrammnyi réz nyersanyagát, így nem válhatott egy vevőit becsapni szándékozó kereskedő áldozatává. Kiemelkedő társadalmi helyzetét mutatja az a tény, hogy a másvilágra is magával vitt különleges formájú fejsze, tőr, balta, véső és spirálkarperec a fémvizsgálatok szerint a réz mellett 5-10%-nyi ónt is tartalmaztak, így ezek a Kárpát-medence első ónbronz tárgyai közé sorolhatók (Pare 2000; Kiss 2020).

 

Balatonakali_blog2024

A balatonakali sír bronzmellékletei és az ónbronzok elterjedése Európában (Fotó: Hámori Péter, Térkép: Pare 2000)

Irodalom

Kiss, V.: The Bronze Age burial from Balatonakali revisited. In: Maran, J., Sorin-Christian, A., Bajenaru, R., Hansen, S. (eds.): Objects, Ideas and Travelers. Contacts between the Balkans, the Aegean and Western Anatolia during the Bronze Age and Early Iron Age. Conference to the Memory of Alexandru Vulpe. 10th-13th November 2017, Tulcea, Romania. Tulcea 2020, 553–568.

Pare, C.: Bronze and the Bronze Age. In C. Pare (ed.) Metals Make the World Go Round. The Supply and Circulation of Metals in Bronze Age Europe. Proceedings of a conference held at the University of Birmingham in June 1997. Oxford 2000, 1–38.

Kiss Viktória

Kapcsolódó hírek