Beszámoló az MTA–BTK Lendület Bázis Kutatócsoport nyilvános projektnyitó előadónapjáról

2024. május 28-án rendeztük meg az MTA–BTK Lendület Bázis Kutatócsoport nyilvános projektnyitó előadónapját “Bronzkori társadalmi–gazdasági stratégiák a Közép-Duna vidéken: digitális adatBÁZIS (Kr. e. 2500–1500)” címmel az MTA Humán Tudományok Kutatóháza földszinti konferenciatermében. Előadásainkban a Lendület Mobilitás projekt eredményeit, valamint a 2023. december 1-től induló Lendület Bázis projekt céljait és terveit mutattuk be. Kutatócsoportunk a korábbi kutatások során létrejött multidiszciplináris (régészeti/ biorégészeti/ archeometriai/ kronológiai/ lelőhelyhálózati) kutatási adatállományok strukturált, digitális tárolási rendszerének kialakítására, az adatok rögzítésére, megőrzésére, és többszintű közzétételére vállalkozik.

A projektnyitó előadónap részletes programja (grafika: Szabó Nóra)

A HUN-REN BTK Régészeti Intézet részéről az Őskori Osztály vezetője, Marton Tibor köszöntötte az érdeklődőket. Kiss Viktória bevezető előadásában a Lendület Haladó kategóriában elnyert támogatás előzményeit (OTKA pályázat, Lendület Mobilitás kutatócsoport), céljait, valamint a társadalmi szerveződés, gazdasági erőforrások és településhálózatok témacsoportokon alapuló struktúráját ismertette. Kulcsár Gabriella a projektben tervezett négy felhőalapú adatbázis szerkezetét, helyét a Magyarország Digitális Régészeti Atlasza munkacímű fejlesztés keretében, valamint nemzetközi kapcsolódási pontjait mutatta be.

Kiss Viktória, vezető kutató (fotó: Hámori Péter)

A következő szekció a társadalmi szerveződés témacsoporthoz kapcsolódóan a biorégészeti kutatásokat helyezte fókuszába. Melis Eszter és Major István (HUN-REN ATOMKI) előadásai a réz- és bronztárgyakban rendkívül gazdag nagycenki temetkezések régészeti elemzésének, abszolút keltezésének, valamint stabil izotópos vizsgálatának előzetes eredményeit és a Lendület Bázis projektben tervezett további kutatási lehetőségeit prezentálták. Szécsényi-Nagy Anna (HUN-REN BTK, Archeogenomikai Intézet) Közép-Európa Kr. e. 3 – 2. évezredbeli archeogenetikai kapcsolatait ismertette átfogóan, több esetben kitérve a Lendület Mobilitás projektben vizsgált Kárpát-medencei esettanulmányokra.

Hajdu Tamás (ELTE TTK) és szerzőtársai a nagy sírszámú tiszafüredi, középső, illetve késő bronzkori temetőt elemző NKFIH projektjük multidiszciplináris eredményeit mutatták be. Az előadás felvillantotta a Lendület Mobilitás Kutatócsoporttal együttműködésben, szintén Tiszafüreden előkerült középső bronzkori településrészlet feltárása során napvilágot látott középső bronzkori tömegsír  feltárását és vizsgálatát is. Kutatócsoportunk fiatal munkatársa, Fülöp Kristóf előadásának témája a hamvasztás helyszínei, a máglyahelyeknek a kísérleti régészet eszközeivel történő kutatása volt, középpontjában ezek utóéletének vizsgálati lehetőségeivel.

Az előadónap résztvevői (fotó: Hámori Péter)

A délutáni prezentációk elsősorban a gazdasági erőforrások és a településhálózatok témaköreihez kapcsolódtak. A debreceni HUN-REN ATOMKI-ban végzett fémtárgy analitikai eredményeket és kutatási lehetőségeket munkatársai nevében Kertész Zsófia ismertette. F. Romhányi Beatrix a bronzkori és középkori fémnyersanyag ellátás hasonlóságaiból kiindulva a gazdasági erőforrások értelmezésének és modellezésének diakrón szempontjait vázolta fel.

A szorosabban vett településhálózati kutatásokra koncentráltak P. Fischl Klára és Szabó Nóra előadásai kelet- és közép-magyarországi középső bronzkori esettanulmányok alapján. Szeverényi Vajk (Déri Múzeum) témája a településeken belül előkerült emberi maradványokkal foglalkozott; ezen adatok és értelmezési lehetőségek számos ponton kapcsolódnak a társadalmi szerveződés és a települések értékelésének témaköreihez.

 

Örömünkre szolgált, hogy nagy számban voltak kíváncsiak az MTA–BTK Lendület Bázis Kutatócsoport bemutatkozására. Nagyon köszönjük minden résztvevő figyelmét. 

Kiss Viktória – Melis Eszter

Képgaléria (fotó: Hámori Péter):

Marton Tibor

Kulcsár Gabriella

Melis Eszter

Major István

Szécsényi-Nagy Anna

Hajdu Tamás

Fülöp Kristóf

Kertész Zsófia

F. Romhányi Beatrix

P. Fischl Klára

Szabó Nóra

Szeverényi Vajk

Kapcsolódó hírek